شبکه های سنسوری بیسیم WSN

همه چیز درباره شبکه های سنسوری بیسیم WSN

همایش با موضوع امنیت در شبکه های اقتضایی و حسگر

سلام به همه خوانندگان

همایشی با نام امنیت در شبکه های اقتضایی و حسگر در دانشگاه خواجه نصیر توسط انجمن رمز ایران با حضور Keith Martin استاد تمام دانشگاه Royal Holloway لندن و  دکتر Panos Papadimitratos دانشیار دانشگاه استکهلم برگزار و 8 نفر از پژوهشگران معتبر داخلي برگزار شد.

برای در یافت اسلایدها می توانید به آدرس

www.RamzeToosi.com

مراجعه نمایید.

کلمات کلیدی: همایش ، انجمن رمز ایران، رمز، انجمن، رمزنگاری ، امنیت

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم فروردین 1390ساعت 19:17  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

نگاهی به الگوریتمهای مسیریابی

نگاهی به الگوریتمهای مسیریابی

پروتکلهاي مسير يابي که در شبکه هاي سنسوری مورد استفاده قرار مي گيرد  تفاوتهاي بسيار زيادي با پروتکلهاي مورد استفاده در شبکه هاي Ad Hoc دارند.

روي هم رفته تكنيكهاي مسير يابي بر اساس ساختار شبكه زيرين به چند دسته تقسيم مي شوند:

1.     تخت

2.     سلسله مراتبي

3.     موقعيتي

عمل پيدا كردن مسير و نگهداري آن در شبکه هاي سنسوری، با توجه به محدوديت انرژي و تغييرات ناگهاني در موقعيت نودها، كار سهل و آساني نيست.

در الگوریتم­های مسیریابی تخت، سنسورها از عملکرد یکسانی در جمع­آوری و ارسال داده برخوردار هستند؛ با توجه به  تعدد سنسورها در ساختار شبکه­های تخت، تخصیص آدرس یکتا به سنسورها امکان­پذیر نمی­باشد؛ درنتیجه ایستگاه اصلی برای ارتباط با سنسورهای مورد نظر از مکانیزم مرکزیت­ داده استفاده می­کند. دراین مکانیزم، ايستگاه اصلي  يك درخواست را به نـاحيـه مشخصي بر اساس ويژگي­هايي جهت مشخص كردن خصوصيات داده ارسال مي­كـند و منتظر داده از گره­هاي مستقر در ناحيه مورد نظر مي­شود.

در الگوریتم­های مسيريابي سلسله­مراتبي، گره­ها به کلاسترهای متعددی بر حسب کاربرد شبکه، گروه­بندی می­شوند و در هر کلاستر یک گره كه معمولا از انرژي بيشتري نسبت به ساير گره­ها برخوردار می­باشد، بعنوان سردسته انتخاب مي­گردد. بر خلاف الگوریتم­های مسیریابی تخت در پروتكل­هاي مسيريابي سلسله­مراتبي، سنسورها از عملکرد یکسانی در جمع­آوری و ارسال داده برخوردار نیستند. در پـروتكلهاي مسيـريابي مبتنی بـر موقعیت، سنسورها  از اطلاعات جغرافیایی جهت ارسال داده­ها به مناطق مورد نظر استفاده می کنند.

کلمات کلیدی: مسیریابی، شبکه های سنسوری بیسیم، شبیه سازی،Routing, ssimulation, wsn, wireless sensor network

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389ساعت 20:4  توسط MH.KH  | 

شبیه ساز JSim

 

شرحی بر نرم افزار JSim و کاربردهای آن:


شبكه هاي حسگر بي سيم در چند سال اخير، توسعه و كاربرد روزافزوني زيادي داشته اند، به همين دليل، بايد ساختارهاي شبيه سازي را در سطح وسيع و با كيفيت بالا، ايجاد كرد. در واقع می توان به کمک این نرم افزار يك محيط شبيه سازي براي شبكه هاي حسگر بي سيم، در J-SIM ارائه داد. J-SIM يك محيط شبيه سازي منبع باز در جاوا بوده كه براحتي قابل توسعه است. اين ساختار براساس معماري با اجزاء مستقل و ساختار درون شبكه اي توسعه پذير بوده و اجزا شبكه را بصورت شي گرا تعريف و پياده سازي مي كند. اين اجزا عبارتند از : الف) گره هاي مقصد، حسگر و سينك ب) كانال هاي ارتباطي بي سيم و حسگر و ج) رسانه هاي فيزيكي نظير كانال هاي لرزه اي ، مدل هاي سيار ونيرو كه انرژي را توليد يا مصرف مي كنند، در ساختار شبيه سازي پيشنهادي مي توان پروتكل هاي مكان ياب، مسيريابي جغرافيايي و انتشار مستقيم را پياده سازي كرد و زمان اجرا و حافظه مصرف شده در آن را با شبيه ساز ns-2 مقايسه كرد. ارزيابي اين عمل نشان ميدهد كه طرح پيشنهادي در J-SIM كارايي بسيار زيادي دارد.

برای استفاده از این شبیه ساز شما احتیاج به یک کامپایلر جاوا دارید و نرم افزارهایی مانند Intellij Idea و ... در زیر فایل  شبیه ساز Jsim  همراه با کدهای پرتکل LEACH رو برای دانلود قرار می دم.

دانلود

کلمات کلیدی: شبیه سازی ، شبکه سنسوری، دانلود ، رایگان، دانلود رایگان، JSim،

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم بهمن 1389ساعت 18:24  توسط MH.KH  | 

قانون دانه

 

قانون دانه


نگاهی به درخت سیب بیندازید. شاید پانصد سیب به درخت باشد که هر کدام حاوی ده دانه است. خیلی دانه دارد نه؟ ممکن است بپرسیم «چرا این همه دانه لازم است تا فقط چند درخت دیگر اضافه شود؟»


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم بهمن 1389ساعت 20:8  توسط MH.KH  | 

دانلود پاور پوینت با موضوع شبکه های سنسوری بیسیم

سلام به همه خوانندگان

امشب می خوام لینک دانلود چند پاور پوینت درباره شبکه های سنسوری بیسیم براتون بزارم انشالله استفاده کنید.

البته لینک این فایل ها رو من تو گوگل پیدا کردم و اینجا قرار دادم

۱. شبکه سنسوری بیسیم یک

۲. مسیریابی

۳. روشهاي انتشار اطلاعات در شبکه‌هاي حسگر بيسيم

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم دی 1389ساعت 21:49  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

انواع پروتکل های مسیر یابی در شبکه های ad- hoc

انواع پروتکل های مسیر یابی در شبکه های ad- hoc
در شبکه های Mobile Ad hoc عمل مسیر یابی به دلایلی همچون متحرک بودن و نبود سیستم کنترلی متمرکز از اهمیت بالایی بر خوردار بوده و مطالعه و بررسی بیشتری را می طلبد . قبل از بررسی این پروتکل ها باید توجه کنیم که هدف از الگوریتم ها و استراتژی های مسیریابی جدید کاهش سربار ناشی از مسیریابی در کل شبکه , یافتن مسیرهای کوتاه تر و انتقال صحیح داده ها و اطلاعات می باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم دی 1389ساعت 19:52  توسط MH.KH  | 

شبیه ساز Opnet (اپنت)

1- مقدمه

پيچيده شدن شبكه‌هاي كامپيوتري و مخابراتي در سال‌هاي اخير به افزايش اهميت دانش مهندسي در طراحي اين شبكه‌ها منجر شده است. شركت‌هاي گوناگون براي تدوين يك پروسه طراحي براي رسيدن به عملكرد بهينه شبكه تلاش كرده و سرمايه‌‌گذاري‌هاي هنگفتي انجام داده‌اند. در اكثر روال‌هاي طراحي، شبيه‌سازي شبكه كه پس از فاز اول (جمع آوري نيازها) و انجام طراحي انجام مي‌گيرد، يكي از مراحل مهم طراحي محسوب مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی 1389ساعت 23:8  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

واژه نامه

 

در ادامه مطلب می توانید لغت پرکاربرد انگلیسی در مورد شبکه های سنسوری بیسیم را همراه با ترجمه آن به فارسی را مشاهده کنید:

شبکه سنسوری بیسیم . امنیت . پوشش .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی 1389ساعت 22:57  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

سلام

چون دوستان انتقاد کرده بودند که فایل پاورپوینت پروژه خودم که در وبلاگ گذاشتم قابل دانلود نیست اونو جای دیگه دوباره لود کردم. امیدوارم واستون مفید باشه.

خوشحال میشم نظراتو پیشنهاداتتون رو اعلام کنید.

موضوع پروژه: طراحی و ارزیابی پروتکل های مسیریابی مبتنی بر  کیفیت سرویس در شبکه های سنسوری بی سیم.

دانلود پروژه

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم آبان 1389ساعت 13:30  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

عمومی

با سلام خدمت تمام خوانندگان وبلاگ

بابا می خونین مطالب رو نظر یادتون نره

نظر بدین تا دلگرمی برای ادامه مطلب گذاشتن باشید یا اگر در مورد های خاصی در شبکه های سنسوری تحقیق می کنید که جدید هست به ما هم بگید تا یاد بگیریم

موفق باشید

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مهر 1389ساعت 22:34  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

روش های حل یک مسئله

روش های حل یک مسئله 

هنگامي ‌که ناسا برنامه فرستادن فضانوردان به فضا را آغاز کرد، با مشکل کوچکي روبرو شد. آنها دريافتند که خودکارهاي موجود در فضاي بدون ‌جاذبه کار نمي‌کنند. (جوهر خودکار به سمت پايين جريان نمي‌يابد و روي سطح کاغذ نمي‌ريزد.) براي حل اين مشکل آنها شرکت مشاورين اندرسون را انتخاب‌کردند. تحقيقات بيش‌از يک دهه طول‌کشيد، 12ميليون دلار صرف شد و درنهايت آنها خودکاري طراحي‌کردند که در محيط بدون جاذبه مي‌نوشت، زير آب کار مي‌کرد، روي هر سطحي حتي کريستال مي‌نوشت و از دماي زيرصفر تا 300 درجه‌ سانتيگراد کار مي‌کرد.
روسي‌ها راه‌حل ساده‌تري داشتند: آنها از مداد استفاده کردند!

راه های آسونی همیشه برای حل یک مسئله وجود دارد !!!! به دنبال راه حلهای سخت برای حل مسائل نباشیم.

موفق باشید

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مرداد 1389ساعت 11:44  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

امنیت در شبکه های سنسوری بیسیم

ارزیابی سربار و تحلیل رمز نگاری برای شبکه های سنسوری بیسیم

امنیت یک فاکتور بحرانی در گسترش شبکه های سنسوری در مقیاس بزرگ می باشد. محدودیت کمبود منابع ، مانند مصرف انرژی ، حافظه برنامه ، SRAM ، و مقدار انرژی ، یک مشکل بزرگ در اجرا الگوریتم رمز نگاری است. در این مقاله ما سربار الگوریتم های جامع رمز نگاری مناسب را برای شبکه های سنسوری بیسیم ارزیابی می کنیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم بهمن 1388ساعت 13:33  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

مقدمه

مقدمه:

با پيشرفت در پردازشگرها و تکنولوژي ارتباط بي سيم، شبکه هاي سنسوري بيسيم در آينده در همه جا استفاده خواهند شد . شبکه­هاي سنسوري بيسيم از تعداد بسياري سنسور تشکيل شده­اند که معمولا در محيطي دور از دسترس پخش مي­شوند و پس از جمع­آوري داده­ها و انجام يکسري پردازش­هاي اوليه آنها را به سمت ايستگاه اصلي ارسال مي­کنند. شبکه­هاي سنسوري در زمينه­هاي متعددي ازجمله : نظامي، پزشکي، محيطي و خانگي استفاده مي­شود. اما در تمام اين زمينه­ها انرژي نقش تعيين کننده­اي در عملکرد شبکه سنسوري بيسيم دارد. درنتيجه نحوه مسيريابي داده­ها و انتقال آن به سمت ايستگاه اصلي از اهميت بالايي برخوردار است. زيرا سنسور نودها معمولا از قدرت باطري استفاده مي کنند و انرژي سنسور ها محدود مي باشد ، يک روش مسيريابي با مصرف بهينه انرژي و انتخاب کوتاهترين مسير براي انتقال اطلاعات در شبکه هاي سنسوري بيسيم مورد نظر است.

بطورکلي الگوريتم­هاي مسيريابي در شبکه­هاي سنسوري را مي توان به صورت زير تقسيم بندي کرد :

الف) بر اساس ساختار شبکه (تخت، سلسله­مراتبي و مبتني بر موقعيت )

ب) براساس نحوه عملکرد پروتکل(مبتني بر چند مسيري، مذاکره، پرس­وجو و کيفيت­سرويس)

عمل پيدا کردن مسير و نگهداري آن، از آنجايي­که محدوديت انرژي و تغييرات ناگهاني در موقعيت گره­ها، باعث تغييرات غيرقابل پيش­بيني مي­شود، کار سهل­وآساني نيست .

 

+ نوشته شده در  شنبه دهم بهمن 1388ساعت 0:25  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

شبکه سنسوری بیسیم

به نام او که هر چه داریم از اوست

چند وقته دارم رو شبیه سازی یک الگوریتم  جدید با مطلب  کار می کنم یه چند تا گیر کوچیک داره حالم رو گرفته اساس اما امشب می خوام تمومش کنم.

در الگوریتم جدید الگوریتم Lgossiphing رو بهبود میدم. فکر می کنم الگوریتم جدید جواب می ده.

در الگوریتم Lgossiphing در شبکه سنسوری بیسیم نود حس کننده رویداد در شعاع ارسال خود یک نود رو به صورت تصادفی به عنوان گام بعد انتخاب می کنه.

کلمات کلیدی: شبکه سنسوری بیسم ، مسیریابی ، Lgossiphing

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم بهمن 1388ساعت 17:4  توسط محمد حسن خداشاهی  | 

معرفی شبکه حسگر

شبكه حسگر[1] شبكه اي است متشكل از تعداد زيادي گره كوچك. در هر گره تعدادي حسگر ويا كارانداز وجود دارد. شبكه حس بشدت با محيط فيزيكي تعامل دارد. از طريق حسگرها اطلاعات محيط را گرفته و از طريق كار انداز ها واكنش نشان مي دهد. ارتباط بين گره ها بصورت بي سيم است. هرگره بطور مستقل و بدون دخالت انسان کار میکند و نوعا از لحاظ فيزيكي بسيار كوچك است ودارای محدودیت هایی در قدرت پردازش, ظرفيت حافظه, منبع تغذيه, ... میباشد. اين محدوديت ها مشكلاتي را بوجود مي آورد كه منشأ بسياري از مباحث پژوهشي مطرح در اين زمينه است. اين شبكه از پشته پروتكلي شبكه هاي سنتي  پيروي مي كند ولي بخاطر محدودیت ها و تفاوتهاي وابسته به كاربرد, پروتكل ها بايد باز نويسي شوند...  


[1] Wireless Sensor Actor Network (WSAN)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم دی 1388ساعت 10:1  توسط محمد حسن خداشاهی  |